,
close

ZABAWY Z OWCZARKIEM NIEMIECKIM

 

Zabawa w chowanego

 

Zabawa w chowanego to super sposób na spędzenie aktywnie czasu z owczarkiem niemieckim i wyćwiczenie jego węchu. To doskonała forma szkolenia węchu i tropienia. Można zacząć te ćwiczenia już od najmłodszego wieku. Nawet szczeniaki interesują się tą formą zabawy.

 

Gdzie się bawić?

W chowanego można bawić się na podwórku, polu lub po prostu w domu lub mieszkaniu.

 

Jak przygotować się do tej zabawy?

Do tej zabawy należy przygotować odpowiedni przedmiot przesiąknięty intensywnym zapachem- przykładowo spocone skarpety lub namoczona w zalewie z tuńczyka szmatka. Intensywny zapach jest łatwy do zapamiętania przez psa i dobrze wyznacza trasę. Zapach powinien być „naturalny”, tzn. nie powinny to być perfumy lub sztuczne chemikalia, tak aby nie podrażnić węchu owczarka.

 

Na czym polega ta zabawa?

Owczarek niemiecki siada i obwąchuje pokazany przez opiekuna nasiąknięty zapachem przedmiot- należy dać psu czas aby dobrze obwąchał i zapamiętał zapach.

 

Jeśli zabawa ma miejsce w domu- pies zostaje np. w kuchni, a opiekun tym przesiąkniętym zapachem przedmiotem wyznacza trasę i chowa ten przedmiot np. pod łóżko, za fotel, do szafki. Na polecenie „szukaj” pies musi nosem wywąchać trasę, po której ciągnięty był ten przedmiot do momentu jego znalezienia, za co powinien otrzymać nagrodę w postaci głaskania i pochwał słownych.

 

Jeśli zabawa ma miejsce na podwórku- psa po obwąchaniu lub przed obwąchaniem przedmiotu należy wprowadzić np. do domu i dopiero wtedy wyznaczyć trasę.

 

Zamiast przedmiotu opiekun może nasmarować podeszwy swoich butów jakimś intensywnym naturalnym zapachem, dać psu do obwąchania i po prostu pójść jakąś wyznaczoną przez siebie trasą i się schować. Wtedy owczarek niemiecki będzie szukał opiekuna, a gdy już go znajdzie w jego oczach pojawi się niesamowita radość na widok opiekuna.

Rzucanie przedmiotów przez przeszkody

 

Rzucanie przedmiotów przez przeszkody to forma aktywności, która korzystnie wpływa na koordynację ruchową owczarków niemieckich. Chyba każdy owczarek niemiecki uwielbia gonić za przedmiotami, zwłaszcza, gdy to opiekun je rzuca. Urozmaiceniem tej zabawy jest ustawienie toru przeszkód, które pies powinien pokonać, by dotrzeć jak najszybciej do rzuconego przedmiotu. Pozwoli to na opanowanie umiejętności szybkiego dostrzegania przeszkód przy jednoczesnej koncentracji na oddalającym się przedmiocie.

 

Jakie przeszkody można postawić?

Przeszkodą może być drewniana skrzynia, niski drewniany płotek, rozciągnięta szeroka widoczna szarfa, przewrócona poziomo szeroka beczka z dwoma otworami, tak by owczarek mógł przez nią przebiec lub beczka ustawiona w celu jej przeskoczenia. Do przeszkód zaliczyć można też różnego rodzaju podłoże- kamienie, piasek, żwir.

 

Owczarki niemieckie to sprytne psy, które uwielbiają zabawy wymagające od nich koncentracji i koordynacji.

 

Czym rzucać?

Właściwie to nie ma to wielkiego znaczenia czym rzucamy- ważne by była to na tyle gruba i widoczna rzecz, żeby owczarek niemiecki mógł ją zobaczyć i odpowiednio chwycić. Może to być gruby kijek, piłka, jabłko, marchewka.

Aportowanie

 

Świetną zabawą dla owczarka niemieckiego jest zabawa w aportowanie. Aportowanie to nie tylko zabawa, ale również wymóg na egzaminie szkoleniowym. Owczarki niemieckie są bardzo pozytywnie nastawione do nauki aportowania, gdyż bieganie za „kijkiem” lub piłeczką to dla nich ogromna frajda. Taka zabawa tworzy też odpowiednią więź między psem a jego opiekunem.

 

Na czym polega aportowanie?

Owczarek niemiecki siada z lewej strony opiekuna przy nodze, a opiekun trzyma w ręce odpowiedni przedmiot do aportowania, który rzuca na odległość, po czym daje polecenie owczarkowi, aby ten pobiegł po ten przedmiot i przyniósł go do opiekuna. Przynosząc do opiekuna przedmiot owczarek niemiecki powinien usiąść przed opiekunem trzymając w pysku przedmiot. Dopiero na polecenie opiekuna owczarek powinien oddać przedmiot i wrócić na miejsce „startowe” czyli znowu usiąść przy lewej nodze opiekuna.

 

Czym najlepiej „aportować” ?

Do aportowania możemy użyć odpowiednio grubego kijka lub piłeczki, jak również można zakupić odpowiednio wyrzeźbiony kawałek drewna przystosowany do nauki aportowania.

 

Czy nagradzać owczarka niemieckiego po dobrze wykonanym ćwiczeniu?

Zawsze dobrze jest nagrodzić psa za posłuszne i poprawne wykonanie ćwiczenia, a najlepszą metodą jest pogłaskanie i wyrażenie emocji słowami. Rzadziej stosowaną metodą jest dawanie smakołyków. Odradzam tej metody, gdyż gdy zabraknie smakołyków to pies może nie chcieć wykonać ćwiczenia bo wie, że już nic nie dostanie, a pogłaskać zawsze można i tego nie zabraknie.

 

fb youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

43-600 Jaworzno

telefon

Telefon:

790790603

mail

E-mail:

owczarkoweczterylapy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

PARTNERZY BLOGA

 


 
 

Karmy i akcesoria dla psów na Ceneo.plKarmy i akcesoria dla psów na Ceneo.pl

Wszystkie artykuły zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny, a porady związane z owczarkami niemieckimi dotyczące wszystkich aspektów życia owczarka niemieckiego (m.in.zdrowotnych, związanych z psychiką, wychowaniem i szkoleniem) są oparte na naszych własnych doświadczeniach zdobytych podczas wspólnego życia z owczarkami.  Nasze porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Zdjęcia oraz teksty zamieszczane na stronie www.owczarekniemiecki-rasa.pl są mojego autorstwa.
Ich rozpowszechnianie i udostępnianie bez mojej wiedzy narusza prawa autorskie.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć i tekstów- napisz do mnie.