Reakcja zwierząt na fajerwerki
Ostatnio pojawiło się bardzo dużo postów dotyczących fajerwerków i ich oddziaływania na psychikę i zdrowie, a nawet życie zwierząt.
Niektórzy mówią stanowcze nie i protestują przeciwko tej sylwestrowej tradycji. Inni zabezpieczają swoje zwierzęta na różne sposoby, by ulżyć im w cierpieniu podczas huku fajerwerków.
Huk i efekty świetlne mocno wpływają na zachowanie zwierząt. Zwierzęta w amoku robią sobie krzywdę, pędzą obojętnie gdzie, byleby uciec od huku nie zwracając przy tym uwagi na to, co znajduje się na ich drodze ucieczki. Niektóre wpadają pod koła samochodu, inne uderzają w ściany, drzewa, druty raniąc się.
Każde zwierzę zasługuje na dobre traktowanie i nieingerowanie w jego środowisko- bez względu czy jest to zwierzę domowe czy dzikie.
Jak sylwestrowe fajerwerki wpływają na poszczególne grupy zwierząt?
Ptaki:
Podczas wystrzału fajerwerków mnóstwo ptaków, które akurat były w trakcie lotu, zostaje ciężko rannych lub umiera. Ptak, który w trakcie lotu został ranny najczęściej nie jest w stanie utrzymać się w powietrzu i z dużą siłą spada w dół uderzając o ziemię, asfalt- umiera. Inne poprzez ogłupienie hukiem lecą nie patrząc przed siebie- często uderzają w szyby i zaplątują się w druty. Zaplątany ptak ma marne szanse na przeżycie. W próbach ucieczki rani się, a później umiera z wycieńczenia, głodu, pragnienia. Uderzenie w szybę z dużą prędkością skutkuje urazem głowy i śmiercią. Niektóre ptaki na skutek nieoczekiwanego huku umierają na zawał.
Ptaszki zamknięte w klatkach zaczynają wariować i uderzać skrzydłami o klatkę oraz o inne rzeczy znajdujące się w niej. W efekcie tracą pióra i łamią skrzydła.
Psy:
Wiele psów z chorobami układu krążenia, zwłaszcza tych starszych umiera na zawał podczas ogromnego stresu wywołanego hukiem fajerwerków. Niektóre trzęsą się ze strachu szukając bezpiecznego miejsca obojętnie gdzie- byle daleko od wystrzałów. W okresie około-sylwestrowym odnotowuje się dużą liczbę zgłoszeń dot. zaginięcia psów. Przy pierwszych oddawanych strzałach pies już cały czas zostaje w trybie czuwania, co znacznie obciąża jego psychikę. Słabe psychiczne osobniki wpadają w szał. W takim amoku uciekają robiąc sobie- w najlepszym przypadku- tylko krzywdę- a w gorszym- umierają pod kołami jadącego samochodu, pociągu, tramwaju. Może się także zdarzyć, że pies ugryzie opiekuna, gdyż nie będzie wiedział skąd jest strzał i będzie to jego reakcja obronna na daną sytuację.
Koty:
Koty, podobnie jak psy, boją się petard. Sylwestrowe huki i efekty świetlne sprawiają, że koty zaczynają drżeć ze strachu. Te, które mieszkają w domu zaczynają nerwowo biegać po pokojach szukając bezpiecznego miejsca. Niektóre czując zagrożenie zaczynają nadmiernie się lizać i załatwiać poza kuwetą. Natomiast te, które mieszkają poza domem uciekają tak daleko, że później mają problem wrócić do domu. W najlepszym przypadku podczas ucieczki mogą się zranić, a w najgorszym wpaść pod samochód i ponieść śmierć.
Leśne i polne zwierzęta:
Sarny, jelenie, lisy, dziki, zające również odczuwają niepokój związany z fajerwerkowym hukiem- troszkę mniejszy od zwierząt mieszkających w mieście, gdyż huk nie jest aż tak potężny. Leśne zwierzęta uciekając w popłochu mogą uderzać o różne przeszkody. Niektóre biegną tak szybko przed siebie, że w pewnym momencie mogą wtargnąć na ulicę i spowodować wypadek, który dla nich zazwyczaj skończy się śmiercią w męczarniach. Niektóre młode osobniki, które przestraszą się wystrzałów, gubią nieświadomie swoje stado- mamy. Jeśli żywiły się głównie mlekiem matki to umierają po pewnym czasie z głodu, gdyż nie są w stanie odnaleźć swojej mamy, a tym samym pożywienia. Słabsze zające ze względu na słabe serca umierają na zawał.
Zwierzęta w zoo:
Dzikie zwierzęta, które mieszkają w zoo nie mają naturalnych kryjówek. Odczuwają również duży stres związany z fajerwerkami. Nie wiedzą co się dzieje, a przez to czują się zagrożone. Opiekunowie starają się zapewnić im jak najlepsze warunki, ale dla niektórych zwierząt stres może być przyczyną śmierci. Wiele z nich w trakcie wystrzałów zaczyna panicznie biegać w klatkach. Może się również zdarzyć, że osobniki z jednego stada zaczną się wzajemnie gryźć. Zwierzęta w zoo, mimo iż są w pewnym stopniu przyzwyczajone do różnego rodzaju odgłosów to jednak sylwestrowy huk je przeraża.
Każdy kochający swego pupila właściciel w okresie puszczania fajerwerków chce zapewnić swojemu przyjacielowi maksimum bezpieczeństwa i spokoju, tak aby nic złego mu się nie stało. Istnieje kilka prostych zasad, których zastosowanie może pomóc zminimalizować negatywne skutki sylwestrowego huku.
Zobacz również : "Owczarek i Sylwester"
DODAJ KOMENTARZ