,
close

 

Sylwestrowa noc i fajerwerki

 

Pamiętajmy, że wszystkie pieski i inne zwierzęta, czy to domowe, czy dzikie- w większości boją się huku i wystrzałów. Ich reakcja może być w tym momencie nieprzewidywalna. Jedne uciekną, a inne mogą przypłacić to życiem.

 

Owczarki niemieckie są różne- jedne się boją, a inne patrzą z zaciekawieniem. Każdy owczarek przeżywa tę sylwestrową noc na swój sposób.

 

Niespodziewany głośny huk to dla zwierzęcia przerażające przeżycie wpływające na jego psychikę i ogólne samopoczucie. Słabsze osobniki mogą nawet umrzeć na zawał spowodowany dużym stresem. Inne w trakcie amoku mogą zrobić sobie krzywdę wpadając pod samochód lub uderzając głową o drzwi, ściany, drzewa.

 

Postawmy się na ich miejscu- czy chcielibyśmy przeżyć aż tak wielki stres rzutujący na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne?

 

Pomoc dla piesków- kilka prostych porad

 

Sylwestrowa noc jest co roku- w związku z tym można pieski na nią choć trochę przygotować pamiętając o kilku zasadach:

 

  • Wystrzały zaczynają się wcześniej niż o godzinie 00:00, dlatego dobrze jest wyprowadzić pieska na spacer zdecydowanie wcześniej, by już później mógł zostać w domu, w którym czuje się bezpiecznie.
  • Wiele osób wychodzi na zabawę sylwestrową, a pieski zostają w domu- jeśli jest taka możliwość to dobrze byłoby zostawić pieska pod opieką kogoś z rodziny, a jeśli nie ma takiej możliwości to dobrym pomysłem jest zasłonięcie okien- najlepiej roletami zewnętrznymi i zasłonami- tak aby zminimalizować widok i dźwięk kolorowych, głośnych fajerwerków. Piwnica to również dobre miejsce na ulokowanie pieska na przytulnym legowisku- oczywiście w towarzystwie swojego opiekuna.
  • Piesek będzie się również lepiej czuć jeśli na czas wystrzałów włączymy radio lub telewizor, tak by zagłuszyć znanym dźwiękiem sylwestrowy huk.
  • W momencie najintensywniejszego huku przytulenie pieska i mówienie do niego da mu komfort psychiczny i odwróci troszkę uwagę od otoczenia.
  • W skrajnych przypadkach można pieskowi podać leki uspokajające przepisane przez weterynarza w odpowiedniej dawce dobranej do wagi i stanu zdrowia pieska, jednak należy pamiętać, że leki uspokajają odruchy, ale pies dalej ma świadomość tego co się dzieje wokół.
  • W sylwestrową noc ważnym aspektem jest założenie pieskom obroży wraz z danymi kontaktowymi do właściciela. Gdyby jednak zdarzyło się pieskowi uciec to wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś go znajdzie i odda właścicielowi.

 

Pamiętając o tych zasadach zminimalizujemy stres sylwestrowy u pieska, co wpłynie na jego samopoczucie i bezpieczeństwo.

 

Niestety nie wszystkie zwierzątka mogą liczyć na takie wsparcie, dlatego jeśli już ktoś musi puszczać fajerwerki to niech wybierze te „ciche”. Należy jednak zawsze mieć na uwadze i pamiętać o zwierzątkach oraz otoczeniu. Fajerwerki to 15 minut zabawy i kolorowych efektów, a niektóre zwierzątka przypłacą to życiem.

 

Czy zabawa w fajerwerki jest warta życia bezbronnych w tej sytuacji zwierząt?DODAJ KOMENTARZ

fb youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

43-600 Jaworzno

telefon

Telefon:

790790603

mail

E-mail:

owczarkoweczterylapy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

PARTNERZY BLOGA

 


 
 

Karmy i akcesoria dla psów na Ceneo.plKarmy i akcesoria dla psów na Ceneo.pl

Wszystkie artykuły zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny, a porady związane z owczarkami niemieckimi dotyczące wszystkich aspektów życia owczarka niemieckiego (m.in.zdrowotnych, związanych z psychiką, wychowaniem i szkoleniem) są oparte na naszych własnych doświadczeniach zdobytych podczas wspólnego życia z owczarkami.  Nasze porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Zdjęcia oraz teksty zamieszczane na stronie www.owczarekniemiecki-rasa.pl są mojego autorstwa.
Ich rozpowszechnianie i udostępnianie bez mojej wiedzy narusza prawa autorskie.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć i tekstów- napisz do mnie.