Sylwestrowa noc i fajerwerki
Pamiętajmy, że wszystkie pieski i inne zwierzęta, czy to domowe, czy dzikie- w większości boją się huku i wystrzałów. Ich reakcja może być w tym momencie nieprzewidywalna. Jedne uciekną, a inne mogą przypłacić to życiem.
Owczarki niemieckie są różne- jedne się boją, a inne patrzą z zaciekawieniem. Każdy owczarek przeżywa tę sylwestrową noc na swój sposób.
Niespodziewany głośny huk to dla zwierzęcia przerażające przeżycie wpływające na jego psychikę i ogólne samopoczucie. Słabsze osobniki mogą nawet umrzeć na zawał spowodowany dużym stresem. Inne w trakcie amoku mogą zrobić sobie krzywdę wpadając pod samochód lub uderzając głową o drzwi, ściany, drzewa.
Postawmy się na ich miejscu- czy chcielibyśmy przeżyć aż tak wielki stres rzutujący na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne?
Pomoc dla piesków- kilka prostych porad
Sylwestrowa noc jest co roku- w związku z tym można pieski na nią choć trochę przygotować pamiętając o kilku zasadach:
- Wystrzały zaczynają się wcześniej niż o godzinie 00:00, dlatego dobrze jest wyprowadzić pieska na spacer zdecydowanie wcześniej, by już później mógł zostać w domu, w którym czuje się bezpiecznie.
- Wiele osób wychodzi na zabawę sylwestrową, a pieski zostają w domu- jeśli jest taka możliwość to dobrze byłoby zostawić pieska pod opieką kogoś z rodziny, a jeśli nie ma takiej możliwości to dobrym pomysłem jest zasłonięcie okien- najlepiej roletami zewnętrznymi i zasłonami- tak aby zminimalizować widok i dźwięk kolorowych, głośnych fajerwerków. Piwnica to również dobre miejsce na ulokowanie pieska na przytulnym legowisku- oczywiście w towarzystwie swojego opiekuna.
- Piesek będzie się również lepiej czuć jeśli na czas wystrzałów włączymy radio lub telewizor, tak by zagłuszyć znanym dźwiękiem sylwestrowy huk.
- W momencie najintensywniejszego huku przytulenie pieska i mówienie do niego da mu komfort psychiczny i odwróci troszkę uwagę od otoczenia.
- W skrajnych przypadkach można pieskowi podać leki uspokajające przepisane przez weterynarza w odpowiedniej dawce dobranej do wagi i stanu zdrowia pieska, jednak należy pamiętać, że leki uspokajają odruchy, ale pies dalej ma świadomość tego co się dzieje wokół.
- W sylwestrową noc ważnym aspektem jest założenie pieskom obroży wraz z danymi kontaktowymi do właściciela. Gdyby jednak zdarzyło się pieskowi uciec to wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś go znajdzie i odda właścicielowi.
Pamiętając o tych zasadach zminimalizujemy stres sylwestrowy u pieska, co wpłynie na jego samopoczucie i bezpieczeństwo.
Niestety nie wszystkie zwierzątka mogą liczyć na takie wsparcie, dlatego jeśli już ktoś musi puszczać fajerwerki to niech wybierze te „ciche”. Należy jednak zawsze mieć na uwadze i pamiętać o zwierzątkach oraz otoczeniu. Fajerwerki to 15 minut zabawy i kolorowych efektów, a niektóre zwierzątka przypłacą to życiem.
Czy zabawa w fajerwerki jest warta życia bezbronnych w tej sytuacji zwierząt?
DODAJ KOMENTARZ