,
close

OWCZAREK NIEMIECKI

OPIS RASY

 

 

Owczarek niemiecki należy do grupy psów pasterskich. Owczarki niemieckie należą do jednej z najbardziej popularnych i lubianych ras psów towarzyskich, obronnych, tropiących i stróżujących. Od początku powstania i wyodrębnienia rasy wykorzystywane były do pomocy przy wypasaniu owiec i zapędzaniu ich do zagród. Dzięki dużej inteligencji i koordynacji z opiekunem były w stanie uporać się z gromadami owiec. Każdy pasterz był zadowolony z pracy owczarków niemieckich, gdyż pomagały mu w znacznym stopniu nie tylko przy owcach, ale również przy innych zwierzętach oraz przy pilnowaniu całego siedliska. Swym wyglądem i szczekaniem odstraszały intruzów takich jak wilki oraz kuny.

 

Owczarki niemieckie dzięki twardemu i stabilnemu charakterowi, dużej inteligencji, chęci do szkoleń i wytrwałości w działaniach posiadają bardzo dobre predyspozycje do pracy w policji i służbach ratowniczych. Na pewno każdy spotkał się z owczarkiem niemieckim idącym z opiekunem na policyjnej służbie.

 

Owczarek niemiecki jest bardzo posłuszny, wierny i pełen energii. Lubi dużo ruchu i zabaw. Czasami można odnieść wrażenie, że dorosły owczarek niemiecki zachowuje się jak szczeniak, gdy przychodzi czas na zabawę z opiekunem. Jego piękny i płynny wygląd doskonale łączy się z chęcią do nauki. Szkolenia nie stwarzają mu najmniejszych problemów.

 

Owczarki niemieckie pochodzą z Niemiec, gdzie ich popularność wzrosła do tego stopnia, iż obywatele innych krajów zapragnęli mieć ich u siebie. Stąd owczarki niemieckie ze względu na wspaniały wygląd i charakter cieszą się teraz również dużą popularnością także w innych krajach.

 

Wygląd owczarka niemieckiego zaczął się zmieniać z przemijaniem lat. Teraźniejszy wygląd owczarka niemieckiego coraz mniej przypomina wyglądem dawny wzorzec owczarka niemieckiego. Hodowle specjalizujące się tą rasą zaczęły stawiać nacisk na mocny spad tyłu i mocne kątowanie kończyn tylnych. Idealnie zbudowany dzisiejszy wzorzec ma spadzisty tył, dobrze ukątowane kończyny, stojące uszy, kompletne uzębienie i mocno nasycone kolory sierści, oczu i pazurów.

 

RODZAJ WŁOSA I UMASZCZENIE

 

Rozróżnia się dwa rodzaje owczarków niemieckich ze względu na rodzaj sierści- owczarki niemieckie krótkowłose i owczarki niemieckie długowłose. Jak sama nazwa wskazuje krótkowłose posiadają krótki włos, natomiast długowłose mogą pochwalić się bardzo gęstym i długim włosem. Natomiast drugim rozróżnieniem jest kolor sierści- najbardziej popularne umaszczenie owczarka niemieckiego to:

  • czarny-podpalany
  • czarny
  • wilczasty

Można również spotkać owczarki niemieckie o innych umaszczeniach, które w Polsce są rzadko spotykane. Do rzadko spotykanego umaszczenia należy odcień czekoladowy.

 

Istnieje również podział owczarków niemieckich ze względu na predyspozycje i wygląd na grupy owczarków niemieckich wystawowe i użytkowe. U owczarków niemieckich należących do grupy wystawowych kładzie się nacisk głównie na idealny wygląd, natomiast przy grupie owczarków niemieckich użytkowych głównym celem jest wykorzystanie ich charakteru i predyspozycji do różnego rodzaju szkoleń. Główną różnicę na pierwszy rzut oka widać w wyglądzie- w ułożeniu grzbietu. Owczarek niemiecki wystawowy ma zgięty grzbiet z wyraźnym spadem tyłu, natomiast owczarka niemieckiego użytkowego cechuje bardziej prosty grzbiet.

 

Czy krótkowłosy, czy długowłosy, wystawowy czy użytkowy to bez znaczenia bo każdy owczarek niemiecki jest bardzo inteligentnym i posłusznym psem, który w pełni spełni oczekiwania użytkowe właściciela, zapewni towarzystwo i poczucie bezpieczeństwa.

 

Do najczęściej powierzanych owczarkom niemieckim zadań należą:

  • pilnowanie domu i ogrodu
  • obrona właściciela i rodziny, która staje się jego stadem, którego musi bronić
  • pomoc niesiona opiekunowi

 

 

 

fb youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

43-600 Jaworzno

telefon

Telefon:

790790603

mail

E-mail:

owczarkoweczterylapy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

PARTNERZY BLOGA

 


 
 

Karmy i akcesoria dla psów na Ceneo.plKarmy i akcesoria dla psów na Ceneo.pl

Wszystkie artykuły zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny, a porady związane z owczarkami niemieckimi dotyczące wszystkich aspektów życia owczarka niemieckiego (m.in.zdrowotnych, związanych z psychiką, wychowaniem i szkoleniem) są oparte na naszych własnych doświadczeniach zdobytych podczas wspólnego życia z owczarkami.  Nasze porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Zdjęcia oraz teksty zamieszczane na stronie www.owczarekniemiecki-rasa.pl są mojego autorstwa.
Ich rozpowszechnianie i udostępnianie bez mojej wiedzy narusza prawa autorskie.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć i tekstów- napisz do mnie.