,
close

Najważniejsze pytania przed podjęciem decyzji o nabyciu / adopcji owczarka niemieckiego

 

Zakup owczarka niemieckiego lub adopcja psa ze schroniska nie jest łatwym wyborem. Chęć posiadania psa musi być przemyślana i świadoma. Zawsze przed zakupem lub adopcją psa obojętnie jakiej rasy należy przemyśleć kilka ważnych aspektów. Pies to nie przedmiot ani zabawka- jeśli już zdecydujemy się na zakup / adopcję psa ze schroniska to należy to dokładnie przeanalizować i dokonać wyboru kierując się zarówno dobrem pieska, jak i własnym oraz rodziny.

 

Pies, który ma przybyć do naszego domu powinien czuć się w nim dobrze, a zarazem swobodnie i bezpiecznie- natomiast domownicy powinni go również akceptować i kochać. Przy spełnieniu tych dwóch przesłanek będzie zachowana odpowiednia hierarchia oraz więź między psiakiem i właścicielem.

 

Owczarek niemiecki to duży, silny i bardzo mądry pies, który potrzebuje odpowiedniej ilości aktywności i poczucia przynależności do stada, którym są właściciele i domownicy.

Zawsze należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań związanych z nowym psem, który ma przybyć do domu.

 

Pytania, które należy przemyśleć:

Krótkowłosy czy długowłosy?

Długość sierści ma znaczenie- dłuższa i gęstsza sierść oznacza poświęcenie większej ilości czasu na jej pielęgnację oraz sprzątanie otoczenia. Nie da się ukryć- owczarki niemieckie długowłose wymagają częstego wyczesywania sierści i odpowiedniej pielęgnacji. W czasie linienia włosy są wszędzie. Owczarki niemieckie krótkowłose również wymagają odpowiedniej pielęgnacji sierści, jednak nie aż tak intensywnej jak długowłose.

 

Ze schroniska czy z hodowli?

Wiele schronisk ma pod swoją opieką owczarki niemieckie w różnym wieku, różnej płci i po różnych przejściach. Należy zastanowić się czego oczekujemy od nowego owczarka- czy ma to być szczeniak czy może już dorosły pies. Te kwestie są bardzo ważne, gdyż mogą uchronić przed niespodziewanymi reakcjami związanymi z pewnymi rodzajami zachowań. W schroniskach rzadko można spotkać rasowe szczenię owczarka niemieckiego. Zazwyczaj są to już młode oraz starsze owczarki lub owczarkopodobne psy.

 

Z jakiej hodowli?

Wybór hodowli to tylko z pozoru łatwe zadanie. Zagłębiając się w temat hodowców i hodowli wybór staje się nie lada wyzwaniem. Dobry wybór hodowcy to pewnego rodzaju gwarancja dobrego pochodzenia szczeniaka, warunków jego trzymania i pierwszych etapów socjalizacji.

 

Czy będę mógł poświęcić mu wystarczająco dużo czasu na aktywność i pielęgnację?

Owczarki niemieckie to psy potrzebujące dużej ilości ruchu i różnego rodzaju aktywności. Ich pielęgnacja również pochłania pewną ilość czasu. Należy zdać sobie sprawę, że mając owczarka należy poświęcić mu czas tak, aby się nie nudził. Znudzony owczarek może zacząć niszczyć mieszkanie lub ogród.

5-10-15 minut dziennie to zdecydowanie za mało czasu, owczarki potrzebują dużej uwagi od opiekuna. 

 

Czy będzie się dobrze czuć w moim domu i czy inni domownicy go zaakceptują?

Zakup/ adopcja owczarka niemieckiego musi być świadomym wyborem. Zanim trafi do nowego domu należy sprawdzić czy będzie mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia.

 

Czy nie jest to chwilowa zachcianka?

Owczarek niemiecki nie jest zabawką więc jego zakup lub adopcja nie może być chwilową zachcianką. Chwilowe pragnienie posiadania takiego psa to najgorsza rzecz zarówno dla psa, jak i nowego właściciela. 

 

Czy stać mnie na utrzymanie tak dużego psa?

Utrzymanie owczarka niemieckiego to dodatkowe wydatki, które należy uwzględnić w budżecie. Owczarek powinien dostawać odpowiednie porcje karmy dostosowane do jego płci, wieku, wagi i rasy. Dobra karma to wydatek nawet kilkuset złotych. Oprócz wyżywienia należy wziąć pod uwagę koszty szczepień, wizyt u weterynarza, dodatkowych badań, jak również ewentualnych szkoleń i suplementów.

 

Odpowiedzi na powyższe pytania mogą nieco rozjaśnić sytuację i ułatwić podjęcie decyzji związanej z posiadaniem owczarka niemieckiego.

 

Przeczytaj również:

Zakup owczarka niemieckiego

Nowy dom dla owczarka niemieckiego

Rozwój i zachowanie owczarka niemieckiegoDODAJ KOMENTARZ

fb youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

43-600 Jaworzno

telefon

Telefon:

790790603

mail

E-mail:

owczarkoweczterylapy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

PARTNERZY BLOGA

 


 
 

Karmy i akcesoria dla psów na Ceneo.plKarmy i akcesoria dla psów na Ceneo.pl

Wszystkie artykuły zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny, a porady związane z owczarkami niemieckimi dotyczące wszystkich aspektów życia owczarka niemieckiego (m.in.zdrowotnych, związanych z psychiką, wychowaniem i szkoleniem) są oparte na naszych własnych doświadczeniach zdobytych podczas wspólnego życia z owczarkami.  Nasze porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Zdjęcia oraz teksty zamieszczane na stronie www.owczarekniemiecki-rasa.pl są mojego autorstwa.
Ich rozpowszechnianie i udostępnianie bez mojej wiedzy narusza prawa autorskie.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć i tekstów- napisz do mnie.