,
close

"Zespół jednego szczenięcia" jako przyczyna ciężkiego porodu

Zespół jednego szczenięcia u owczarka niemieckiego

 

Wielu hodowców pragnie mieć duże mioty i zdrowe szczenięta- niestety nie zawsze się to udaje. Aby doszło do zapłodnienia suki należy wybrać odpowiedni moment na krycie i dopilnować, by suka była zdrowa i gotowa psychicznie na krycie. Jeśli suka hodowlana jest zdrowa i płodna i pokryje ją pies reproduktor, który jest również zdrowy, w pełni sił i płodny to najczęściej dochodzi do zapłodnienia.

 

Zdrowa płodna suka + zdrowy płodny reproduktor + odpowiedni dzień cyklu = duże prawdopodobieństwo zapłodnienia i ciąży

 

 

 

W zależności od gospodarki hormonalnej suki zapłodnieniu ulega kilka lub kilkanaście komórek jajowych- oczywiście przy dobrej jakości i ilości plemników reproduktora.

 

Suka ciężarna wymaga odpowiedniej opieki weterynaryjnej i od hodowcy na każdym etapie ciąży. Za prawidłowy przebieg ciąży odpowiada właściciel suki- więc aby ciąża przebiegała prawidłowo hodowca powinien dbać o zdrowe, odpowiednie jakościowo i ilościowo żywienie oraz komfort psychiczny i fizyczny suki owczarka niemieckiego. Jak to niestety w życiu bywa, nie każda ciąża kończy się łatwym i bezproblemowym porodem. Zdarza się, iż suka nie może urodzić siłami natury lub umiera podczas porodu, nie wspominając już o szczeniętach, które mogą urodzić się martwe, niedotlenione lub zachłyśnięte wodami płodowymi.

 

Czym jest zespół jednego szczenięcia?

 

Zespół jednego szczenięcia jest rzadko spotykanym, lecz bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Zagraża życiu i zdrowiu suki, jak również samego płodu. Dla wielu hodowców i właścicieli owczarków jest to ciężka sytuacja, gdyż mogą stracić sukę lub nienarodzone szczenię, jeśli w porę nie zareagują.

 

Jakie są przyczyny prowadzące do zespołu jednego szczenięcia?

 

Wszystko zależy od kondycji suki oraz reproduktora jak również uwarunkowań genetycznych. Do głównych przyczyn wystąpienia tego zespołu zalicza się:

 

  • zły dzień krycia
  • za krótki okres krycia
  • zła jakość nasienia
  • obumarcie zarodków w pierwszej połowie ciąży z wyjątkiem jednego
  • zaburzenia hormonalne

 

Jeśli suka już raz przeszła przez zespół jednego szczenięcia to należy dać jej czas na regenerację i odpoczynek po tak skomplikowanej ciąży. Każda ciąża to obciążenie dla organizmu, a gdy dochodzą komplikacje to sytuacja jeszcze bardziej obciąża fizycznie organizm i psychikę suki.

 

Zespół jednego szczenięcia prowadzi do dysproporcji płodowo-matczynych. Dlaczego? Co to oznacza? 

 

Gdy poprzez obumarcie zarodków w pierwszej połowie ciąży rozwinie się tylko jeden zarodek to będzie on miał większe proporcje niż gdyby płodów było więcej. Macica suki w trakcie ciąży rozciąga się do pewnego momentu. Im więcej płodów w macicy, tym rozmiary płodów są mniejsze- wszystko po to żeby wszystkie płody były w stanie zmieścić się w macicy suki. W zespole jednego szczenięcia zostanie jeden płód w macicy i będzie mieć on dużo miejsca do powiększania swoich rozmiarów. Taki płód nie musi się dzielić miejscem z innymi płodami, dlatego będzie zdecydowanie większy i będzie zajmować duży obszar w macicy.

 

Budowa suki nie jest przystosowana do urodzenia tak dużego szczenięcia siłami natury- a co za tym idzie- ciąża się przedłuża, nie występuje akcja porodowa, gdyż ze względu na rozmiar płodu nie jest możliwy poród.

 

Gdy ciąża jest już długo po terminie to płód z każdym dniem ma mniejsze szanse na przeżycie. Często obumiera w macicy suki powodując zagrożenie zdrowia i życia suki.

W przypadku, gdy suka w odpowiednim czasie nie będzie miała wykonanego cesarskiego cięcia to płód może zacząć gnić w jej macicy, a to już może spowodować zapalenie otrzewnej, toksemię, pęknięcie macicy, zakażenie macicy. W konsekwencji może dojść do śmierci suki.

 

Jak rozpoznać zespół jednego szczenięcia u owczarka niemieckiego?

 

Każda suka owczarka niemieckiego, która była kryta, powinna mieć wykonane USG, tak aby weterynarz mógł stwierdzić ilość żywych zarodków. USG powinno być wykonane najlepiej w pierwszej połowie ciąży i w kolejnych etapach ciąży. Czasami konieczne jest również wykonanie RTG jamy brzusznej, aby ocenić wiek płodu. Jeśli po tych badaniach okaże się, że suka nosi w sobie tylko jeden płód to wymaga ona szczególnej opieki i obserwacji, a poród musi być rozwiązany przed terminem poprzez cesarskie cięcie, tak aby płód i suka miały szanse na przeżycie i powrót do zdrowia. DODAJ KOMENTARZ

fb youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

43-600 Jaworzno

telefon

Telefon:

790790603

mail

E-mail:

owczarkoweczterylapy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

PARTNERZY BLOGA

 


 
 

Karmy i akcesoria dla psów na Ceneo.plKarmy i akcesoria dla psów na Ceneo.pl

Wszystkie artykuły zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny, a porady związane z owczarkami niemieckimi dotyczące wszystkich aspektów życia owczarka niemieckiego (m.in.zdrowotnych, związanych z psychiką, wychowaniem i szkoleniem) są oparte na naszych własnych doświadczeniach zdobytych podczas wspólnego życia z owczarkami.  Nasze porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Zdjęcia oraz teksty zamieszczane na stronie www.owczarekniemiecki-rasa.pl są mojego autorstwa.
Ich rozpowszechnianie i udostępnianie bez mojej wiedzy narusza prawa autorskie.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć i tekstów- napisz do mnie.