"Zespół jednego szczenięcia" jako przyczyna ciężkiego porodu
Wielu hodowców pragnie mieć duże mioty i zdrowe szczenięta- niestety nie zawsze się to udaje. Aby doszło do zapłodnienia suki należy wybrać odpowiedni moment na krycie i dopilnować, by suka była zdrowa i gotowa psychicznie na krycie. Jeśli suka hodowlana jest zdrowa i płodna i pokryje ją pies reproduktor, który jest również zdrowy, w pełni sił i płodny to najczęściej dochodzi do zapłodnienia.
Zdrowa płodna suka + zdrowy płodny reproduktor + odpowiedni dzień cyklu = duże prawdopodobieństwo zapłodnienia i ciąży
W zależności od gospodarki hormonalnej suki zapłodnieniu ulega kilka lub kilkanaście komórek jajowych- oczywiście przy dobrej jakości i ilości plemników reproduktora.
Suka ciężarna wymaga odpowiedniej opieki weterynaryjnej i od hodowcy na każdym etapie ciąży. Za prawidłowy przebieg ciąży odpowiada właściciel suki- więc aby ciąża przebiegała prawidłowo hodowca powinien dbać o zdrowe, odpowiednie jakościowo i ilościowo żywienie oraz komfort psychiczny i fizyczny suki owczarka niemieckiego. Jak to niestety w życiu bywa, nie każda ciąża kończy się łatwym i bezproblemowym porodem. Zdarza się, iż suka nie może urodzić siłami natury lub umiera podczas porodu, nie wspominając już o szczeniętach, które mogą urodzić się martwe, niedotlenione lub zachłyśnięte wodami płodowymi.
Czym jest zespół jednego szczenięcia?
Zespół jednego szczenięcia jest rzadko spotykanym, lecz bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Zagraża życiu i zdrowiu suki, jak również samego płodu. Dla wielu hodowców i właścicieli owczarków jest to ciężka sytuacja, gdyż mogą stracić sukę lub nienarodzone szczenię, jeśli w porę nie zareagują.
Jakie są przyczyny prowadzące do zespołu jednego szczenięcia?
Wszystko zależy od kondycji suki oraz reproduktora jak również uwarunkowań genetycznych. Do głównych przyczyn wystąpienia tego zespołu zalicza się:
- zły dzień krycia
- za krótki okres krycia
- zła jakość nasienia
- obumarcie zarodków w pierwszej połowie ciąży z wyjątkiem jednego
- zaburzenia hormonalne
Jeśli suka już raz przeszła przez zespół jednego szczenięcia to należy dać jej czas na regenerację i odpoczynek po tak skomplikowanej ciąży. Każda ciąża to obciążenie dla organizmu, a gdy dochodzą komplikacje to sytuacja jeszcze bardziej obciąża fizycznie organizm i psychikę suki.
Zespół jednego szczenięcia prowadzi do dysproporcji płodowo-matczynych. Dlaczego? Co to oznacza?
Gdy poprzez obumarcie zarodków w pierwszej połowie ciąży rozwinie się tylko jeden zarodek to będzie on miał większe proporcje niż gdyby płodów było więcej. Macica suki w trakcie ciąży rozciąga się do pewnego momentu. Im więcej płodów w macicy, tym rozmiary płodów są mniejsze- wszystko po to żeby wszystkie płody były w stanie zmieścić się w macicy suki. W zespole jednego szczenięcia zostanie jeden płód w macicy i będzie mieć on dużo miejsca do powiększania swoich rozmiarów. Taki płód nie musi się dzielić miejscem z innymi płodami, dlatego będzie zdecydowanie większy i będzie zajmować duży obszar w macicy.
Budowa suki nie jest przystosowana do urodzenia tak dużego szczenięcia siłami natury- a co za tym idzie- ciąża się przedłuża, nie występuje akcja porodowa, gdyż ze względu na rozmiar płodu nie jest możliwy poród.
Gdy ciąża jest już długo po terminie to płód z każdym dniem ma mniejsze szanse na przeżycie. Często obumiera w macicy suki powodując zagrożenie zdrowia i życia suki.
W przypadku, gdy suka w odpowiednim czasie nie będzie miała wykonanego cesarskiego cięcia to płód może zacząć gnić w jej macicy, a to już może spowodować zapalenie otrzewnej, toksemię, pęknięcie macicy, zakażenie macicy. W konsekwencji może dojść do śmierci suki.
Jak rozpoznać zespół jednego szczenięcia u owczarka niemieckiego?
Każda suka owczarka niemieckiego, która była kryta, powinna mieć wykonane USG, tak aby weterynarz mógł stwierdzić ilość żywych zarodków. USG powinno być wykonane najlepiej w pierwszej połowie ciąży i w kolejnych etapach ciąży. Czasami konieczne jest również wykonanie RTG jamy brzusznej, aby ocenić wiek płodu. Jeśli po tych badaniach okaże się, że suka nosi w sobie tylko jeden płód to wymaga ona szczególnej opieki i obserwacji, a poród musi być rozwiązany przed terminem poprzez cesarskie cięcie, tak aby płód i suka miały szanse na przeżycie i powrót do zdrowia.
DODAJ KOMENTARZ