Zarażenie koronawirusem od psa- fakty i mity
FAKTY
- Na dzień dzisiejszy nie ma potwierdzonych naukowo badań jakoby człowiek mógł zarazić się SARS-CoV-2 od psa.
- Koronawirus może zostać na sierści psa po kontakcie z osobą zarażoną przez pewien okres czasu, dlatego zawsze po kontakcie z psem należy umyć i zdezynfekować ręce, a w trakcie zabawy nie dotykać twarzy, w szczególności oczu, nosa i ust.
- Pies może przynieść do domu różnego rodzaju wirusy, bakterie i pasożyty do domu, dlatego zawsze po spacerze dobrze jest umyć psu łapy i pysk- w szczególności przetrzeć nos.
- Psy mogą być zarażone i zarażać inne psy psim koronawirusem (Canine Coronavirus – CCoV), jednak nie jest to ten sam wirus, który powoduje chorobę COVID-19.
- Psy o dobrej odporności zarażone psim koronawirusem przechodzą choroby bezobjawowo, natomiast psy o słabszym systemie immunologicznym mają ciężki przebieg choroby prowadzący w niektórych przypadkach do śmierci.
- Przed psim koronawirusem chroni szczepionka, jednak należy pamiętać o regularnym szczepieniu psa w odpowiednich momentach.
- Najbardziej podatne na zarażenie psim koronawirusem są szczenięta, które nie otrzymują już przeciwciał od matki i nie zostały zaszczepione.
- W mieście Hong Kong potwierdzono koronawirusa SARS-CoV-2 u psa, którego właściciel był zarażony tym wirusem. Wynik u psa był na niskim poziomie.
- Na dzień dzisiejszy nie ma dowodów na to, żeby importowane zwierzęta i mięso odzwierzęce zwiększało ryzyko zachorowania na COVID-19.
- Wirus obecny na sierści psa nie oznacza, że piesek jest chory i może zarazić innych.
- Osoby, które mają podejrzenie zakażenia koronawirusem powinny ograniczyć kontakt z psem.
MITY
- Wirusem SARS-CoV-2 można zarazić się od kichnięcia psa lub kontaktu ze śliną psa.
- Koronawirus powodujący chorobę COVID-19 zmutował i przedostał się z psa na człowieka.
- Szczepionka na psiego koronawirusa chroni przed SARS-CoV-2.
- Wirus obecny na sierści psa zaraża każdą osobę, która go dotknie.
DODAJ KOMENTARZ