,
close

SZKOLENIA OWCZARKÓW NIEMIECKICH

 

Szkolenia psów są szeroko rozumianym pojęciem, gdyż szkolić można zawodowo lub amatorsko i to na wiele różnych sposobów. Każdy właściciel, który chciałby mieć posłusznego w każdej sytuacji psa powinien go wyszkolić. Można to uczynić na wiele sposobów pamiętając o tym, by nie robić krzywdy psiakowi. Szkolenie powinno być przyjazne zarówno dla psa, jak i opiekuna. 

Szkolić można:

  • korzystając z profesjonalnej pomocy w szkółce dla psów chodząc na szkolenia w ustalonych terminach z pieskiem i  brania aktywnego udziału w szkoleniu swojego psa pod okiem profesjonalisty
  • korzystając z profesjonalnego szkolenia odbywającego się bez udziału opiekuna na zasadzie pozostawienia psa pod opieką szkoleniowca na określony czas. Jest to forma wymagającą zaufania do osoby szkolącej, gdyż pies jest zostawiany i szkolony bez udziału i obecności opiekuna. Opiekun nie wie co się w danym momencie dzieje z jego psem.
  • samodzielne szkolenie swojego psa

 

Każda szkoła dla psów ma swój program szkoleniowy, który realizuje w trakcie całego szkolenia. W zależności od potrzeb zakończeniem szkolenia zazwyczaj jest egzamin sprawdzający zdobyte umiejętności psa.

Korzystając z profesjonalnej szkółki dla psów wyróżnia się poszczególne etapy szkolenia psów m.in.:
  • „Psie przedszkole” (Dla szczeniaczków i juniorów celem ich przyzwyczajenia do bycia i dobrego zachowania w grupie psów oraz wstępne przygotowanie do wykonywania komend)
  • „Pies towarzyszący” (PT I i PT II, obejmujące takie komendy jak: siad, waruj, noga, siedzenie przy nodze, warowanie przy nodze, chodzenie przy nodze, stój)
  • „Pies obronny” (IPO  i IPO II, obejmujące różne etapy obrony opiekuna m.in. oszczekiwanie wroga, chwytanie wroga za rękę na komendę opiekuna, trzymanie ręki wroga mimo zadawanych uderzeń)
  • „Pies tropiący” (obejmujące m.in. ćwiczenie węchu, chodzenie po śladzie, znajdowanie zagubionych rzeczy przy pomocy węchu)
  • Szkolenie obejmujące przygotowanie do wystawy psów (m.in. stanie nieruchomo w określonej pozycji, pokazywanie zębów obcej osobie, chodzenie/bieganie na ringu)

 

Szkolenie owczarków niemieckich z reguły jest przyjemne i sprawnie przebiega, gdyż owczarki niemieckie są chętne do różnego rodzaju wykonywania poleceń i słuchania opiekuna, z którym mają dobry kontakt. Dla owczarków niemieckich szkolenie jest formą aktywnego spędzania czasu z opiekunem. Dla opiekuna jest to również forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu ze swoim owczarkiem niemieckim. Każde dobrze wykonane polecenie jest nagradzane zazwyczaj na 2 sposoby: 

  • okazanie radości z dobrze wykonanego polecenia i okazanie czułości pieskowi poprzez głaskanie za uszami, po brzuchu (forma preferowana, gdyż opiekun jest zawsze w stanie dać psu trochę czułości, z której pies jest zadowolony)
  • dawanie ulubionego smakołyku (ta forma jest rzadziej stosowana, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że pies się przyzwyczai do nagradzania smakołykami i gdy zobaczy, że opiekun smakołyku już nie ma to być może nie wykona polecenia)

 

Istnieją też bardziej drastyczne formy szkolenia m.in. używanie obroży sterowanej przez opiekuna, który za złe zachowanie i nieposłuszeństwo włącza "prądy" sprawiające psu ból. Jest to forma skuteczna, gdyż pies szybko uczy się poleceń, ponieważ niewykonanie polecenia może mu sprawić ból, a do tego nie chce dopuścić. Prawdziwi miłośnicy psów nie wybierają tej formy, gdyż krzywdzenie psa dla osiągniecia własnych korzyści jest niemoralne i kontrowersyjne. Tego rodzaju forma nie powinna być stosowana w profesjonalnej szkółce dla psów. Niestety bywają psy, które w żaden inny sposób nie dają się wyszkolić. 

 

Każdy właściciel owczarka niemieckiego chcący mieć posłusznego przyjaciela powinien poświęcić trochę czasu, energii i dobrego nastawienia na wyszkolenie swojego psa. Systematyczne ćwiczenia z psem pozwolą na szybsze osiągnięcie celu. Odpowiednie wyszkolenie psa jest też m.in. warunkiem koniecznym do uzyskania wpisu o reproduktorze lub suce hodowlanej. 

 

Tresura psów nie jest ciężkim do wykonania zadaniem i gdy przynosi spodziewane efekty potrafi sprawić właścicielowi psa dużo radości. DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 24-06-2021
Karolina
Witam , mam kilka pytań, właściwie całą historię do opowiedzenia na temat szkolenia i chciałabym obiektywnej porady
DODANE: 24-06-2021
Karolina
Witam , mam kilka pytań, właściwie całą historię do opowiedzenia na temat szkolenia i chciałabym obiektywnej porady
DODANE: 29-08-2019
Aneta i Barry
Owczarki niemieckie są idealne do szkolenia. Szybko się uczą i są bardzo chętne do współpracy. Barry uwielbia jeździć do szkółki na kolejne zajęcia ????

fb youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

43-600 Jaworzno

telefon

Telefon:

790790603

mail

E-mail:

owczarkoweczterylapy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

PARTNERZY BLOGA

 


 
 

Karmy i akcesoria dla psów na Ceneo.plKarmy i akcesoria dla psów na Ceneo.pl

Wszystkie artykuły zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny, a porady związane z owczarkami niemieckimi dotyczące wszystkich aspektów życia owczarka niemieckiego (m.in.zdrowotnych, związanych z psychiką, wychowaniem i szkoleniem) są oparte na naszych własnych doświadczeniach zdobytych podczas wspólnego życia z owczarkami.  Nasze porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Zdjęcia oraz teksty zamieszczane na stronie www.owczarekniemiecki-rasa.pl są mojego autorstwa.
Ich rozpowszechnianie i udostępnianie bez mojej wiedzy narusza prawa autorskie.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć i tekstów- napisz do mnie.