Pasy bezpieczeństwa dla psów- chroń nie tylko swoich pasażerów, ale także psa.
Większość hodowców i właścicieli psów nieraz spotkała się z sytuacją, w której konieczne było pojechanie gdzieś z psem- czy to do weterynarza czy na wystawę lub choćby na wycieczkę z rodziną. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się z psem i pasażerami podczas wypadku. Jest wiele osób, które nie myślą o konsekwencjach niezabezpieczenia psa w samochodzie.
Należy sobie wyobrazić sytuację, gdy przewozimy psa bez żadnego zabezpieczenia na tylnym siedzeniu i nagle kierowca zmuszony jest gwałtownie zahamować- co dzieje się wtedy z psem?
Pies oczywiście z powodu gwałtownego hamowania leci do przodu z dużą siłą, a im większy pies- tym ta siła jest mocniejsza i jego uderzenie jest silniejsze. Można sobie więc wyobrazić co się stanie jeśli pies podczas gwałtownego hamowania poleci na przód samochodu.
Jakie będą konsekwencje?
Prawdopodobnie przednia szyba pęknie i pies wypadnie z dużą siłą z samochodu. Może się to dla niego skończyć bardzo źle. W najlepszym przypadku na złamaniach, a w gorszym do odniesienia poważnych obrażeń wewnętrznych prowadzących często do śmierci psa. Nie tylko pies jest zagrożony w takiej sytuacji.
Co może się jeszcze wydarzyć?
Jeśli taki pies podczas hamowania uderzy przykładowo kierowcę lub pasażera w tył głowy to może być to śmiertelne uderzenie. Wiele osób być może nie zdaje sobie sprawy z siły tego uderzenia, a naprawdę jest to mocne uderzenie. Pies podczas gwałtownego hamowania może zabić człowieka, który siedział przed nim i należy o tym pamiętać oraz zdać sobie sprawę z tego. Niezabezpieczenie psa podczas podróży to ryzyko i narażenie siebie, pasażerów oraz czworonoga na utratę zdrowia bądź życia.
Bardzo ważnym aspektem jest, żeby do takich sytuacji nie dopuścić i odpowiednio zabezpieczyć psa.
Jak zabezpieczyć psa podczas podróży?
Do zabezpieczenia naszego czworonoga idealnie nadają się specjalne pasy bezpieczeństwa / szelki samochodowe do przewożenia. W takich pasach i szelkach pies może spokojnie i bezpiecznie siedzieć na tylnej kanapie nie stwarzając dla siebie i innych zagrożenia.
Jeżdżąc z psem na wycieczki należy zadbać o bezpieczną jazdę. Co oznacza bezpieczna jazda?
Jazda bezpieczna to:
- stosowanie się do przepisów ruchu drogowego
- jazda sprawnym samochodem
- jazda z zapiętymi pasami – dotyczy to ludzi i psów
Na czym polega przewożenie psa z zapiętymi pasami?
Psu przed wejściem do samochodu należy założyć specjalne pasy / szelki obejmujące jego klatkę piersiową ze specjalnym uchwytem, do którego mocuje się za pomocą solidnego karabińczyka specjalny pas, który to następnie wpinany jest do zapięcia pasów bezpieczeństwa w samochodzie.
Pies dzięki temu ma możliwość swobodnego ruchu w aucie oraz nie jest ograniczony kratami, jednocześnie jazda w pasach bezpieczeństwa jest dla psa bezpieczna, gdyż siedząc na tylnym siedzeniu samochodu pies może sobie patrzeć przez okno i oglądać okolicę. Taka jazda sprawia psu wielką przyjemność, ponieważ widzi on nowe tereny i zachowania innych osób bądź zwierząt na drogach i chodnikach.
Zalety pasów bezpieczeństwa:
- pies nie jest ograniczony ruchowo
- pies jest zabezpieczony w trakcie jazdy
- pies może swobodnie siedzieć i oglądać okolice
- pasy nie ściskają psa
- psy nie kojarzą pasów z czymś uciskającym i sprawiającym ból
- podczas wypadku pies nie uderza w przednią szybę
- montaż pasów jest bardzo łatwy, zarówno na psie jak i w samochodzie
Wady pasów bezpieczeństwa:
- cena- dobre pasy bezpieczeństwa są drogie
- psy przejawiające agresję w stosunku do innych psów podczas jazdy mogą zacząć rzucać się do szyby widząc inne psy rozpraszając swoim zachowaniem kierowcę