,
close

Koronawirus- jak nie pozwolić psu zwariować w 4 ścianach? 

 

COVID-19 potrafi odizolować człowieka od reszty społeczeństwa na co najmniej 14 dni, a co za tym idzie- również wszystkich współdomowników i zwierzęta domowe. Gdy właściciel psa jest na kwarantannie to nie może opuszczać swojego mieszkania aż do momentu minięcia określonego okresu czasu trwania izolacji. Zazwyczaj okres ten wynosi 14 dni, jednak w niektórych przypadkach może ulec przedłużeniu.

Co wtedy z psem, który wraz z właścicielem jest zamknięty w mieszkaniu?

 

Pies zamknięty w mieszkaniu czuje pewnego rodzaju ograniczenie, gdyż nie ma możliwości wyjścia na dłuższy spacer i wybiegania się. Psy chodzące na spacer obwąchują wszystkie zakamarki, ulice, drzewa i inne przedmioty poznając tym samym w pewnym stopniu świat. Nagle gdy przychodzi okres kwarantanny pies nie może korzystać z przebywania na świeżym powietrzu więc zaczyna się nudzić. Właściciel będący na kwarantannie powinien zapewnić psu możliwość wyjścia na niezbędny spacer w celu załatwienia potrzeb- w tym celu może poprosić kogoś z rodziny lub sąsiada o wyprowadzenie psa na smyczy na krótki spacer zachowując przy tym wszystkie środki bezpieczeństwa. Pies wtedy choć na chwilę zmieni swoje otoczenie i załatwi potrzeby, jednak nie jest to dla niego normalna sytuacja.

 

Jak nie pozwolić zwariować psu w 4 ścianach?

 

Oczywiście wszystko zależy od predyspozycji fizycznych i psychicznych psa, jego stanu zdrowia i wieku oraz możliwości mieszkaniowych. Oto kilka propozycji:

 

  1. Należy zapewnić mu rozrywkę fizyczną:
  • Jeśli mamy większe mieszkanie pozwólmy psu „wybiegać się” np. dookoła sofy.
  • Na korytarzu rzucajmy mu piłeczki za którymi będzie biegać i je przynosić.
  • Bawmy się z psem w przeciągnie liny.
  • Podrzucajmy piłeczkę do góry, aby pies mógł ją chwycić.

 

 

  1. Należy zapewnić mu rozrywkę psychiczną:
  • Nauka komend różnego rodzaju (siad, zostań, waruj, daj głos, daj łapę itp.).
  • Nauka różnych sztuczek (przybij piątkę, turlaj się, pies zdechł itp.).
  • Nauka tropienia/ śladu (do tego rodzaju nauki najlepiej sprawdzi się stara spocona skarpeta- pies wącha skarpetę i zostaje np. na korytarzu, a właściciel przy zamkniętych drzwiach robi ślad skarpetą chowając ją np. pod łóżko- pies po śladzie ma dojść do skarpety- na końcu powinna być nagroda w postaci pieszczot lub przysmaku).
  • Nauka wyciągania przysmaków np. z pustej butelki.
  • Nauka węchu z odwróconymi miskami (pod jedną z misek chowamy przysmak i pies musi wyczuć pod którą miską jest przysmak).
  • Nauka samokontroli (położyć przysmak przed psem i pozwolić mu zjeść go dopiero na dany sygnał).
  • Pokazywać psu przez okno świat- być może ktoś akurat będzie przechodzić z innym psem.

 

 

  1. Należy zapewnić psu odpowiednią ilość uwagi od strony właściciela. Właściciel powinien poświęcić psu czas, tak aby pies czuł obecność właściciela i jego zainteresowanie.

 

  1. Należy okazywać czułość psu głaszcząc go i mówiąc do niego.

 

 

Każdy wychowuje swojego psa tak jak uważa, ale warto pamiętać, że okres kwarantanny wpływa nie tylko na psychikę człowieka, ale także na psychikę psa. Właściciel psa powinien o tym pamiętać i sprawić psu radość- radosny pies to także dobry humor u właściciela. Zajmowanie się psem będąc na kwarantannie pozwoli nie tylko nie myśleć o całej sytuacji z koronawirusem, ale także na chwilę zapomnieć o tragicznych skutkach tego wirusa.

Po każdym kontakcie z psem warto zdezynfekować ręce oraz poinformować inne osoby, aby po kontakcie z psem umyły i zdezynfekowały ręce.

 



DODAJ KOMENTARZ

fb youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

43-600 Jaworzno

telefon

Telefon:

790790603

mail

E-mail:

owczarkoweczterylapy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

PARTNERZY BLOGA

 


 
 

Karmy i akcesoria dla psów na Ceneo.plKarmy i akcesoria dla psów na Ceneo.pl

Wszystkie artykuły zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny, a porady związane z owczarkami niemieckimi dotyczące wszystkich aspektów życia owczarka niemieckiego (m.in.zdrowotnych, związanych z psychiką, wychowaniem i szkoleniem) są oparte na naszych własnych doświadczeniach zdobytych podczas wspólnego życia z owczarkami.  Nasze porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Zdjęcia oraz teksty zamieszczane na stronie www.owczarekniemiecki-rasa.pl są mojego autorstwa.
Ich rozpowszechnianie i udostępnianie bez mojej wiedzy narusza prawa autorskie.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć i tekstów- napisz do mnie.