Drugie oblicze koronawirusowej kwarantanny
Izolacja i kwarantanna to zakaz wychodzenia z domu na okres co najmniej 14 dni oznaczający zamknięcie w 4 ścianach. Dla osób mieszkających w bloku jest to nie lada wyzwanie wytrwać tak długi okres czasu bez wychodzenia z mieszkania. Osoby mieszkające w domach prywatnych mają łatwiej, gdyż zawsze jest możliwość wyjścia na ogród i urozmaicenia sobie czasu wyjściem na świeże powietrze.
Dla wielu osób mieszkających w blokach okres kwarantanny lub izolacji to zazwyczaj stres o swoje zdrowie oraz o zdrowie bliskich, a także psychiczne męki. Wiele osób nie jest przyzwyczajonych do spędzania non stop czasu w mieszkaniu bez możliwości krótkiego wyjścia chociażby do sklepu.
Kwarantanna i izolacja uświadamia jak to jest być zamkniętym w 4 ścianach. Można poczuć się jak w klatce, z której nikt nas nie może wypuścić przez 14 dni nawet na chwilę. Człowiek nie wie co ze sobą zrobić i jak zająć sobie czas, by nie myśleć o niemożności wyjścia z mieszkania. To oblicze pokazuje jak czują się zwierzęta, które całe życie muszą spędzić zamknięte w klatkach. Ich psychika może być przez to nieodwracalnie zmieniona, chociaż czas pewnie w pewnym stopniu pozwala przyzwyczaić się do takiego życia. Tylko czy to faktycznie jest życie? Czy może wegetacja?
Dlatego….
Zwierzęta powinny mieć możliwość opuszczania klatki chociażby na chwilę, aby zmienić swoje otoczenie i poczuć inne zapachy. Te, które są zamknięte na stałe w klatkach reagują w różny sposób na stres związany z ich sytuacją. Psy, które rzadko opuszczają mieszkanie lub co gorsza są cały czas na łańcuchu również są zestresowane, mimo iż nie jest to typowa klatka. Ich reakcje mogą być różne: bojaźliwość, brak chęci do życia, agresja w stosunku do osób i innych zwierząt, niszczenie wszystkiego wokół, problemy zdrowotne. Nie należy obwiniać zwierząt za ich zachowanie wynikające ze stresu, gdyż najpierw należy znaleźć przyczynę, którą być może jest zamknięcie w 4 ścianach. Ta izolacja w zamknięciu powoduje dziwne i złe zachowania.
Psy, jak i inne zwierzęta potrzebują ruchu i swobody, gdyż to jest ich naturalne zachowanie. Ich instynkty sprawiają, iż muszą poznawać świat poprzez poznawanie różnych terenów, zapachów, zwierząt i osób. Nie można im odebrać tej możliwości, ponieważ zasługują na coś więcej.
DODAJ KOMENTARZ