Ciąża owczarka niemieckiego
10 najczęściej zadawanych pytań
-
Ile trwa ciąża owczarka niemieckiego?
Ciąża owczarka niemieckiego trwa około 63 dni, czyli około 9 tygodni. Wszystko zależy od tego czy brany jest pod uwagę pierwszy dzień krycia czy dzień owulacji. W przypadku, gdy brany jest pod uwagę pierwszy dzień krycia to długość ciąży będzie się wahać między 56 a 72 dni.
-
Co to jest cieczka?
Cieczka to okres, w którym suka może zostać pokryta, gdyż w tym czasie w jej krwi wzrasta poziom estrogenów, które przygotowują ją do ewentualnego krycia i ciąży. Estrogeny to hormony, które powodują zmianę zachowania suki. Suka zmienia swoje zachowanie zaczynając szukać psa i zachęcać go do krycia, jest silnie pobudzona, a jej instynkt mówi jej, że teraz jest najlepszy okres na znalezienie partnera, by zajść w ciążę i przedłużyć gatunek (z tego powodu też często niektóre suki uciekają do psów). Cieczka występuje zazwyczaj 2 razy w roku (zdarzają się suki, u których występuje raz w roku lub 3 razy w roku). Charakterystycznym objawem jest pojawienie się krwawienia. Ruja trwa ok. 3-4 tygodnie, jednak należy pamiętać, że koniec krwawienia nie oznacza końca cieczki. Suka jest płodna ok. 4-5 dni w okresie trwania cieczki, najczęściej pojawienie się dni płodnych występuje ok. 10 dnia po rozpoczęciu krwawienia. Stan najwyższej aktywności płciowej, podczas której suka pozwala zbliżyć się psu do niej i pokryć się określany jest mianem rui.
-
Co oznacza słowo "krycie"?
Akt zapłodnienia suki. Suka i pies łączą się podczas kopulacji i następuje wprowadzenie nasienia do macicy. Jest to charakterystyczny widok, gdyż pies i suka są ze sobą zakleszczone przez dłuższy okres czasu- nawet kilkadziesiąt minut. Nie wolno w tym momencie ich rozdzielać, ponieważ może to doprowadzić do zranienia suki lub psa. Niektórzy hodowcy kryją sukę dwukrotnie (kolejne krycie po ok. 24 - 48h od pierwszego krycia) podczas jednej rui, by zwiększyć szanse na zapłodnienie.
-
Czy zawsze po kryciu dojdzie do zapłodnienia?
Nie zawsze po kryciu dochodzi do zapłodnienia. Zależy to od różnych czynników takich jak płodność, dzień krycia. Czasami zdarza się, że suka jest płodna, pies jest płodny, a mimo to nie ma szczeniąt. Zdarza się również, że dochodzi do zapłodnienia, ale już na bardzo wczesnym etapie dochodzi do poronienia w wyniku czego suka nie rodzi szczeniąt.
-
Jak liczny będzie miot?
Liczba szczeniąt w miocie uzależniona jest od kondycji, wieku i stan hormonalnego suki oraz reproduktora. Im więcej z komórek jajowych zostanie zapłodnionych, tym większa szansa na liczny miot. Jednak nie zawsze wszystkie zarodki utrzymają się do końca ciąży. W pierwszym etapie ciąży może dojść do poronienia lub wchłonięcia zarodków i tym samym liczba szczeniąt w miocie może się zmniejszyć.
-
Po czym poznać czy suka jest w ciąży?
Do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj około 72 godziny po kryciu. Aby przekonać się czy suka jest w ciąży należy wykonać badanie USG w 24 dniu ciąży. Badanie to pokaże czy w macicy są zarodki i czy ciąża rozwija się prawidłowo. Jeśli suka została pokryta, a nie wykonaliśmy badania USG to ciążę u suki można poznać po jej zachowaniu. Każda suka zachowuje się inaczej w ciąży- czasami występują poranne nudności, zmniejszenie lub zwiększenie apetytu, zmniejszenie lub zwiększenie aktywności fizycznej, a zazwyczaj w trzecim tygodniu ciąży można zaobserwować rozleniwienie i obniżenie ilości ruchu. Jednak nie można pozwolić suce, by całkiem zrezygnowała z ruchu, gdyż ruch jest bardzo ważny w okresie ciąży- dotlenia cały organizm suki oraz płodów. Około 5 do 6 tygodnia ciąży zaokrągla się brzuch, zwiększa się waga, suka traci apetyt, robi się apatyczna, a z każdym dniem widać od tego momentu powiększenie sutków i piersi oraz zmianę charakteru. Pod koniec ciąży suka ma już duży brzuch oraz zaczyna szukać spokojnego miejsca na utworzenie legowiska, w którym będzie rodzić.
-
Jak rozpoznać zbliżający się poród?
Już kilka dni wcześniej suka zaczyna odczuwać potrzebę zbudowania „gniazda” idealnego do porodu. W tym celu zaczyna znosić różne rzeczy w jedno miejsce (np. różnego rodzaju miękkie misie, ręczniki). Miejsce wybiera zazwyczaj zaciszne i z dala od różnego rodzaju hałasów. Suka robi się bardzo powolna, ociężała. Jeśli właściciel mierzył temperaturę suki o tych samych porach dnia min. tydzień przed terminem porodu to w dniu porodu zauważy zmianę temperatury- będzie to spadek temperatury o co najmniej 1 stopień. Suka będzie głównie leżeć w swoim gnieździe, będzie mieć przyspieszony oddech i zwiększone pragnienie. Można wtedy zauważyć wydzielinę z pochwy, którą będzie zlizywać. Krótko przed porodem zrobi się bardzo niespokojna- będzie szukać wygodnej pozycji w swoim gnieździe.
-
Kiedy należy wezwać weterynarza?
Weterynarza należy zawsze wezwać do suki, która:
- nie urodziła jeszcze wszystkich szczeniąt, a czas porodu się znacznie wydłuża
- męczy się bardzo podczas porodu
- opada z sił
- gdy pojawiają się inne oznaki, które wskazują na wystąpienie nieprawidłowości podczas porodu.
Podczas wystąpienia nieprawidłowości przy porodzie wezwany weterynarz może podać leki, które powinny pomóc w naturalnym porodzie lub w porę wykonać cesarskie cięcie.
-
Czy są możliwe komplikacje podczas porodu?
Zawsze należy pamiętać, że podczas porodu mogą zdarzyć się różne komplikacje, dlatego tak ważna jest profilaktyka przed porodem, obserwacja w trakcie ciąży i wykonywanie odpowiednich badań oraz USG.
Do typowych komplikacji należą:
- słabe skurcze macicy lub ich totalny brak- co powoduje, że suka nie może urodzić w sposób naturalny
- brak sił u suki, która nie urodziła jeszcze wszystkich szczeniąt
- zespół jednego szczenięcia
- nieprawidłowe ułożenie płodu
- nieprawidłowa budowa miednicy
- zwężenie kostnego kanału rodnego w obrębie miednicy- z tego powodu płód nie może urodzić się w sposób naturalny.
W sytuacji wystąpienia komplikacji powodujących zagrożenie życia i zdrowia suki oraz szczeniąt (płodów) konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia.
-
W jakim wieku suka powinna być pierwszy raz kryta?
Suka osiąga dojrzałość płciowa już w wieku ok. 14 miesięcy- wtedy pojawia się u niej pierwsza prawdziwa cieczka. Już podczas pierwszej cieczki może dojść do krycia i zapłodnienia, jednak najlepiej jest poczekać i dopuścić psa do suki przy drugiej lub trzeciej cieczce. Zgodnie z regulaminem Związku Kynologicznego suka powinna mieć ukończone co najmniej 18 miesięcy, jednak nie może być starsza niż 8 lat. Oczywiście suka musi być Suką Hodowlaną, a pies Reproduktorem. Suka powinna również być gotowa na ciążę psychicznie i fizycznie, tzn. musi być zdrowa i w dobrej kondycji.
Zobacz również:
Ciąża urojona u owczarka niemieckiego
DODAJ KOMENTARZ