,
close

BIEGUNKA U OWCZARKA NIEMIECKIEGO

Biegunka u owczarka niemieckiego to problem wielu właścicieli tych pięknych psów. Zdarza się w każdym wieku i o różnym nasileniu. Czasem jest to fizjologiczny objaw, a czasem zwiastuje poważne choroby.

Jak rozpoznać biegunkę?

Biegunka to częste oddawanie stolca o różnym zabarwieniu. Psia biegunka może pojawić się w każdym momencie życia psa i może mieć różne nasilenie. Nie każda biegunka jest niebezpieczna dla zdrowia i życia psa- ważne jest, aby dobrze obserwować psa i wdrożyć w odpowiednim momencie właściwe leczenie. Warto również zapobiegać nawrotom biegunki, która może być nieprzyjemnym przeżyciem zarówno dla psa jak i jego właściciela. 

Biegunka, nazywana również rozwolnieniem, to objaw kliniczny. Oznacza to, że biegunka sama w sobie nie jest chorobą, lecz objawem jakiegoś stanu chorobowego.

Objawy rozwolnienia u owczarka niemieckiego

Biegunka u owczarka niemieckiego objawia się poprzez:

  • częste oddawanie stolca w ciągu dnia i nocy 
  • stolec może być płynny(luźny),  półpłynny o zielonym, brunatnym lub czarnym zabarwieniu 
  • stolec przy biegunce może być z domieszką krwi

 

Zachowanie owczarka niemieckiego podczas biegunki:

  • pies jest osłabiony, może być rozdrażniony
  • pies szuka bezpiecznego miejsca, by móc odpocząć i spać 
  • może wystąpić gorączka, która dodatkowo go osłabia 
  • mogą występować słyszalne dla właściciela skurcze żołądka i bulgotania w jelitach

Jeśli biegunka nie jest objawem poważniejszego schorzenia- pies może czuć się w miarę dobrze, a biegunka w miarę szybko minie. 

 

Czym jest spowodowana biegunka u owczarka niemieckiego?

Przyczyn biegunki u psa może być wiele.

Może to być niewłaściwie dobrany pokarm, jak również nieświeży/zepsuty pokarm, alergia pokarmowa, nietolerancja niektórych składników pokarmu, przejedzenie, wpływ stresu, jak również stany chorobowe takie jak m. in. zapalenie jelit, infekcja bakteryjna lub wirusowa układu pokarmowego, zatrucie np. trutką lub środkami chemicznymi, reakcja na leczenie antybiotykami, reakcja poszczepienna, występowanie pasożytów w przewodzie pokarmowym, reakcja na podawanie środków przeciw pasożytom, zapalenie trzustki lub wątroby, nowotwory. 

Każdy właściciel owczarka niemieckiego lub psa innej rasy powinien obserwować zachowanie swojego psa, tak aby w miarę szybko wykryć wszystkie dolegliwości zdrowotne. Biegunkę u owczarka niemieckiego bardzo łatwo dostrzec, gdyż pies ciągle czuje potrzebę oddawania stolca, a co za tym idzie często prosi o spacery lub szuka ustronnego miejsca na podwórku.

Jeśli właściciel zauważy dziwne zachowanie psa oraz towarzyszącą temu zachowaniu biegunkę powinien ograniczyć w tym dniu spożywanie pokarmów, czyli zapewnić psu tzw. głodówkę. Należy koniecznie zadbać też o odpowiednie pojenie psa, czyli stały dostęp do świeżej wody, a w przypadku, gdy pies sam od siebie nie chce pić to obowiązkiem właściciela jest podawanie psu (np. strzykawką) wody do pyska-zapobiegnie to odwodnieniu, które może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do śmierci psa.

Podczas biegunki nie należy podawać owczarkowi przetworów mlecznych  i mleka oraz innych produktów, które mogłyby nasilić objawy biegunki.

Kiedy należy udać się do weterynarza?

Do weterynarza warto udać się z każdym psem, który źle się czuje i jest osowiały,  a dodatkowo wykazuje pierwsze oznaki odwodnienia spowodowanego częstą i długotrwałą biegunką.

Intuicja właściciela często nie zawodzi w takich przypadkach. W momencie, gdy biegunka, mimo stosowania domowych sposobów, nie mija, a w dodatku nasila się, konieczna może okazać się wizyta u lekarza weterynarii. 

Weterynarz podczas wizyty zada właścicielowi owczarka niemieckiego kilka pytań odnośnie trwającej biegunki, diety i zachowania psa. Pytania te mają na celu przybliżyć weterynarzowi stan ogólny psa. Weterynarz podczas wizyty zbada również fizykalnie brzuch owczarka niemieckiego, zajrzy do pyska, do uszu oraz zmierzy temperaturę. Może również zlecić badanie kału, krwi lub wykonać USG bądź RTG jamy brzusznej.

 

Każda biegunka u psa ma swoją przyczynę i związane z tym objawy. W zależności od rodzaju przyczyny biegunka będzie miała inny wygląd i postać. 

 

Jak leczyć biegunkę u owczarka niemieckiego?

Oprócz stosowania domowych sposobów, weterynarz może:

  • zalecić terapię z użyciem węgla aktywnego, który zwiąże wszystkie toksyczne związki, 
  • zalecić podawanie preparatów elektrolitowych, które uzupełnią wszystkie straty elektrolitowe spowodowane początkami odwodnienia,
  • w przypadku wystąpienia gorączki podać leki przeciwgorączkowe, gdyż w trakcie gorączki organizm dodatkowo traci płyny,
  • podać dodatkowo leki osłonowe, które będą ochraniać błonę śluzową żołądka i jelit.

Zawsze, gdy właściciel czuje wewnętrznie, że psu coś dolega i może zagrozić jego życiu i zdrowiu,  należy zaufać intuicji i udać się do weterynarza, który określi stan zdrowia psa i przyczynę rozwolnienia. Dopiero wtedy będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki któremu pies szybciej odzyska siły i wróci do zdrowia.

 

Zachowanie właściciela podczas biegunki u owczarka niemieckiego

 

Owczarkowi niemieckiemu należy w tym okresie zapewnić spokój i poczucie bezpieczeństwa. Należy nie narażać go na stres, który również może nasilić biegunkę. 

 

Rozwolnienie u owczarka niemieckiego może minąć już po jednym dniu, ale może też utrzymywać się przez dłuższy okres czasu- jeśli jest spowodowane poważniejszymi schorzeniami takimi jak np. nowotwór, zapalenie trzustki lub wątroby.

 

Im szybciej minie biegunka tym szybciej pies powróci do normalnego funkcjonowania. Powodzenie w leczeniu i zapobieganiu biegunki zależy od jej przyczyny.



DODAJ KOMENTARZ

DODANE: 26-02-2021
Lesław
Mój owczarek niemiecki ma cykliczne biegunki pomimo, że je tą samą paszę nie zawierającą żadnych składników mącznych

fb youtube mail

DANE FIRMY:

adres

Adres:

43-600 Jaworzno

telefon

Telefon:

790790603

mail

E-mail:

owczarkoweczterylapy@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 
 

PARTNERZY BLOGA

 


 
 

Karmy i akcesoria dla psów na Ceneo.plKarmy i akcesoria dla psów na Ceneo.pl

Wszystkie artykuły zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny, a porady związane z owczarkami niemieckimi dotyczące wszystkich aspektów życia owczarka niemieckiego (m.in.zdrowotnych, związanych z psychiką, wychowaniem i szkoleniem) są oparte na naszych własnych doświadczeniach zdobytych podczas wspólnego życia z owczarkami.  Nasze porady nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty.
Zdjęcia oraz teksty zamieszczane na stronie www.owczarekniemiecki-rasa.pl są mojego autorstwa.
Ich rozpowszechnianie i udostępnianie bez mojej wiedzy narusza prawa autorskie.
Jeśli chcesz skorzystać ze zdjęć i tekstów- napisz do mnie.